Trocha historie
Merino vlna původně pochází ze španělských ovcí, které byly vyšlechtěny kolem roku 1700. Ty se postupem času rozšířily do celého světa. Díky tomuto rozšíření se ovce a tedy i vlna přizpůsobila náročným klimatickým podmínkám a získala tak oproti klasické vlně jedinečné vlastnosti, které se využívají k výrobě funkčního prádla.
Co je to micron?
Micron je jednotka, kterou se označuje jemnost vlny. Čím je vlna jemnější, tím méně má micronů. Lidé s citlivou pokožkou by si proto měli vybírat vlnu s co nejmenším počtem micronů. Merino vlna má pouhých 16 micronů (ve zpracování výrobce Lasting), což je ve světě vlny opravdu málo. Vlna se stříhá z ovčí náprsenky (místo pod krkem), kde je opravdu nejjemnější. Další varianty jsou 18 a 20 micronů, nicméně místo hebkosti pomalu nastupuje kousavost.
Základní vlastnosti Merino vlny
- jemná a neškrábe (díky tomu je příjemná pro nošení na těle
- vydrží dlouho bez zápachu (neutralizuje tělesný pach)
- samočisticí efekt – vlákna mají díky lanolinu tendenci regenerace, která pomáhá udržet oblečení odolné vůči nečistotám a jiným organismům
- termoizolace – vlákna udržují stálou tělesnou teplotu a chrání tak před okolním mrazem či horkem i když je vlhká, hřeje – vlna zvládne pohltit vlhkost až do třetiny své váhy a stále příjemně hřát
- ochrana proti UV záření a odolnost proti ohni
- prodyšnost
- antialergenní – v současné době nejsou známé žádné alergické reakce na Merino vlnu
Jiné zajímavosti
Zajímavou vlastností merino vlny je tzv. samočisticí efekt. Vlna obsahuje malé množství vlnotuku – lanolínu, který vlnu chrání před znečištěním a vzniká tak samočisticí efekt (samozřejmě pokud se vyválíte v blátě, lanolín na to stačit nebude).
Údržba Merino vlny
Před prvním nošením je doporučeno prádlo vyprat a to buď samostatně nebo s oblečením stejné barvy. U Merino vlny je vhodné používat čistící prostředky zaměřené na vlnu. Před samotným praním je dobré prádlo obrátit naruby a rozhodně nepoužívat aviváž. Vyjímkou může být vlna od výrobce Schoeller x Stahl, který pokrývá vlnu speciální ochrannou vrstvou. Oblečení se nežmolkatí, dá se prát i s aviváží (jen na 30°C) a po vyžehlení se oblečení vrátí do původní podoby. Všeobecně se merino vlna dá prát na 30-40°C, u některých výrobců to může být kolem 60°C.
Samozřejmě, že základem je řídit se pokyny na údržbu uvedených na každém oděvu!
Co se týká samotného skladování, silně se doporučuje používat přípravek proti molům. Vlna je velice jemná a moli ji mohou snadno poškodit.
Odkaz na českého výrobce oblečení z Merino vlny najdete zde nebo na webu Moira.cz.