Siltex

Co byste měli vědět o siltexu

  • Siltex je polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra.
  • Laická definice: Polypropylenová vlákna jsou sama o sobě odolná vůči bakteriím, plísním a navíc jsou antialergenní. Přidané ionty stříbra pomáhají vláknu neutralizovat různé bakterie a plísně, a zároveň redukují tělesné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky.

Vlákna mají nízkou hmotnost, navzdory tomu jsou však velmi pevná a vyznačují se odolností vůči oděru. Na oděvy ze siltexu se hůře váží nečistoty, takže se oblečení snadněji udržuje.

Základní vlastnosti siltexu

  • antibakteriální – vlákna jsou odolná vůči různým bakteriím a plísním
  • antialergenní
  • nízká hmotnost – vhodné pro sport
  • odsávání potu z pokožky
  • pevnost vlákna
  • redukce tělesných pachů – vhodné pro delší nošení

Co si obléct?

Nepříjemný pot je od pokožky rychle odsáván, což je jeden z důvodů, proč je oblečení ze Siltexu vhodné k profesionálnímu či rekreačnímu sportování. Siltex je velice oblíbený díky své jemnosti a pocitu chladu. Vlákno je schopné odvádět nepříjemný pot a to z něj dělá vhodnou volbu k profesionálnímu i rekreačnímu sportování.

Víte, že…?

Siltex se používá při výrobě podlahových krytin. Výrobky konkrétně šetří namáhání podlah.

Údržba Siltexu

Základem je řídit se pokyny na údržbu uvedených na každém oděvu. Vlákno ze Siltexu je málo odolné vůči vysokým teplotám. Z toho důvodu se doporučuje oblečení nežehlit a prát jen v teplotách mezi 40 až 60 °C. V případě nouze snesou výrobky vyvaření i sterilizaci v autoklávu i při 120 °C, výrobek však často ztratí tvar.

Sdílet:

3 komentáře

  1. eva · 15 června, 2023

    Ale je to veľmi nepríjemné na tele a trochu drsné, kúpila som si drahé tričko Lasting MALA a nedá sa nosiť…z bavlneným tričkom sa to nedá ani porovnať

  2. eva · 15 června, 2023

    Asi 20 % polypropylenu se produkuje jako textilní vlákno, s průmyslovou výrobou se začalo koncem 50. let minulého století v Itálii. Světová spotřeba textilních PP výrobků dosáhla po prudké expanzi v roce 2005 až 6 milionů tun ročně, v roce 2009 se však snížila (hlavně pod vlivem krize ve stavebním sektoru) na 2,6 milionu tun (60 % filamentů a 40 % staplových vláken)[1] a cca. 1,5 milionů tun fóliových pásků.

    Výchozí surovina k výrobě jsou odpady vzniklé při zpracování ropy, polypropylen je proto levnější než ostatní syntetické materiály. Polymerizovaná hmota se taví a dlouží při teplotě do 200 °C.

    Během tohoto procesu se často přidávají barviva, protože hotové vlákno se dá jen velmi obtížně barvit.

    Koberec ze stoprocentní PP příze
    Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]
    Polypropylen je nejlehčí ze všech textilních vláken (0,91 g/cm³), vlákno je odolné proti chemikáliím, má velmi dobrou pevnost v oděru, minimální navlhavost, nízký sklon k nabíjení statickou elektřinou a ke žmolkování. V omaku se PP vlákna neliší od ovčí vlny.

    K nevýhodám patří nízká schopnost zotavení po deformaci, malá odolnost proti účinkům světla a vyšších teplot.[2]

  3. eva · 15 června, 2023

    No, presne, tu to je- na omak je to ako ovčia vlna…a tá sa nedá nosiť, pretože hryzie